Vishay/Dale RN65E1624FBSL
RN65E1624FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E1624FBSL
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E1624FBSL.pdf
Availability of RN65E1624FBSL
QUANTITY
RN65E1624FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E1624FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E1624FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E1624FBSL
Related LinksRN65E1, RN65E1624FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E1624FBSL Details Description
Related parts for RN65E1624FBSL
CONN RCPT 22POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 8 WIRE 9" datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 10POS datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf