Vishay/Dale RN65E2000BBSL
RN65E2000BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2000BBSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2000BBSL.pdf
Availability of RN65E2000BBSL
QUANTITY
RN65E2000BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2000BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2000BBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2000BBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2000BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2000BBSL Details Description
Related parts for RN65E2000BBSL
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1501TR 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-MTRJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 0502 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf
"MICRO 51C P 120"" RBW JACKS NI" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf