Vishay/Dale RN65E2002BBSL
RN65E2002BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2002BBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2002BBSL.pdf
Availability of RN65E2002BBSL
QUANTITY
RN65E2002BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2002BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2002BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2002BBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2002BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2002BBSL Details Description
Related parts for RN65E2002BBSL
PHOTOCELL 8K-16K OHM 11MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
SHORTING KIT 13MM DIN RAIL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TIP CHISEL PLATED .13 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf