Vishay/Dale RN65E20R0BR36
RN65E20R0BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E20R0BR36
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E20R0BR36.pdf
Availability of RN65E20R0BR36
QUANTITY
RN65E20R0BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E20R0BR36
Internal Part NumberEIS-RN65E20R0BR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E20R0BR36
Related LinksRN65E2, RN65E20R0BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E20R0BR36 Details Description
Related parts for RN65E20R0BR36
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 90VR DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 42MA 1W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf