Vishay/Dale RN65E2400FRE6
RN65E2400FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2400FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2400FRE6.pdf
Availability of RN65E2400FRE6
QUANTITY
RN65E2400FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2400FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E2400FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2400FRE6
Related LinksRN65E2, RN65E2400FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2400FRE6 Details Description
Related parts for RN65E2400FRE6
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 200PSI 5/8" 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 50MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf