Vishay/Dale RN65E2613FBSL
RN65E2613FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2613FBSL
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2613FBSL.pdf
Availability of RN65E2613FBSL
QUANTITY
RN65E2613FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2613FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2613FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2613FBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2613FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2613FBSL Details Description
Related parts for RN65E2613FBSL
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5.8V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRDG 100V 1A 10-LLP datasheet.pdf
TUBE COVER FOR ERA.3Y datasheet.pdf
KIT DEV CCS EZ WEB 3.3V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf