Vishay/Dale RN65E2801BBSL
RN65E2801BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2801BBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2801BBSL.pdf
Availability of RN65E2801BBSL
QUANTITY
RN65E2801BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2801BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2801BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2801BBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2801BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2801BBSL Details Description
Related parts for RN65E2801BBSL
COUNTER 7 CHAR 230V PANEL MT datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS DL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf