Vishay/Dale RN65E3300FRE6
RN65E3300FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3300FRE6
Brief Description
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3300FRE6.pdf
Availability of RN65E3300FRE6
QUANTITY
RN65E3300FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3300FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E3300FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3300FRE6
Related LinksRN65E3, RN65E3300FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3300FRE6 Details Description
Related parts for RN65E3300FRE6
CLAMP CABLE STD 3/8" X .125 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56BGA datasheet.pdf
VARISTOR 702V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98356 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED ARR 12MM 3000K 90CRI 2100LM datasheet.pdf