Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-198-C3-R0
ATS-12C-198-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-198-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12C-198-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12C-198-C3-R0
QUANTITY
ATS-12C-198-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-198-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-198-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.21°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-198-C3-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-198-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-198-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-198-C3-R0
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 350VAC datasheet.pdf