Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J30-E3/5B
SMB10J30-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J30-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB
Datasheet Download
SMB10J30-E3/5B.pdf
Availability of SMB10J30-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J30-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J30-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB10J30-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.7A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J30-E3/5B
Related LinksSMB10J3, SMB10J30-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J30-E3/5B Details Description
Related parts for SMB10J30-E3/5B
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZST datasheet.pdf
QC 4P FP 12FT. 14/4 SO CORD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 201/15 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf