Atmel AT24C512BW-SH25-T
AT24C512BW-SH25-T picture photo
Mfg. Part Number
AT24C512BW-SH25-T
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C512BW-SH25-T.pdf
Availability of AT24C512BW-SH25-T
QUANTITY
AT24C512BW-SH25-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C512BW-SH25-T
Internal Part NumberEIS-AT24C512BW-SH25-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C512BW-SH25-T
Related LinksAT24C512, AT24C512BW-SH25-T Datasheet, Atmel Distributor
AT24C512BW-SH25-T Details Description
Related parts for AT24C512BW-SH25-T
RES SMD 3.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM R/A TIN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS GLD datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 110W datasheet.pdf
LED LINEAR MOD 10W 3000K 12VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf