Hammond Manufacturing ST363016LG
ST363016LG picture photo
Mfg. Part Number
ST363016LG
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX STEEL GRAY 41.8"L X 3"W
Datasheet Download
ST363016LG.pdf
Availability of ST363016LG
QUANTITY
ST363016LG Order Process
Ship out your order
Specifications of ST363016LG
Internal Part NumberEIS-ST363016LG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelST363016LG.stpST363016LG.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesEclipse
Container TypeBox
Size / Dimension41.800" L x 30.000" W (1061.72mm x 762.00mm)
Height16.000" (406.40mm)
Area (L x W)1254" (8090cm)
DesignHinged Door, Slanted Top
MaterialMetal, Steel
ColorGray
Thickness14 Gauge
Features-
RatingsIP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST363016LG
Related LinksST363, ST363016LG Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
ST363016LG Details Description
Related parts for ST363016LG
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 75W datasheet.pdf
MOLEX CONNECTOR 25CT. BAG datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
4P 4X2 VERT XC PWR datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf