Vishay/Dale RN65E3320FB14
RN65E3320FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3320FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3320FB14.pdf
Availability of RN65E3320FB14
QUANTITY
RN65E3320FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3320FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E3320FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3320FB14
Related LinksRN65E3, RN65E3320FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3320FB14 Details Description
Related parts for RN65E3320FB14
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
TERMINAL BLCK 5.2MM 2POS GRN-YEL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 309 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf