Vishay/Dale RN65E3740FB14
RN65E3740FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3740FB14
Brief Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3740FB14.pdf
Availability of RN65E3740FB14
QUANTITY
RN65E3740FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3740FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E3740FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3740FB14
Related LinksRN65E3, RN65E3740FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3740FB14 Details Description
Related parts for RN65E3740FB14
CONN RCPT .100" 9POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf