Vishay/Dale RN65E3903FRE6
RN65E3903FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3903FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3903FRE6.pdf
Availability of RN65E3903FRE6
QUANTITY
RN65E3903FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3903FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65E3903FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3903FRE6
Related LinksRN65E3, RN65E3903FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3903FRE6 Details Description
Related parts for RN65E3903FRE6
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
BOARD EVAL 73S1215F CBL/DOC/CD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
BCVP-508R- 3 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf