Vishay/Dale RN65E3922FB14
RN65E3922FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E3922FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E3922FB14.pdf
Availability of RN65E3922FB14
QUANTITY
RN65E3922FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E3922FB14
Internal Part NumberEIS-RN65E3922FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E3922FB14
Related LinksRN65E3, RN65E3922FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E3922FB14 Details Description
Related parts for RN65E3922FB14
IC VOICE REC/PLAY 40-SEC 28DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 6MH 0.3A TYPE 14M datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf