Vishay/Dale RN65E4220BRSL
RN65E4220BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4220BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4220BRSL.pdf
Availability of RN65E4220BRSL
QUANTITY
RN65E4220BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4220BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4220BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4220BRSL
Related LinksRN65E4, RN65E4220BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4220BRSL Details Description
Related parts for RN65E4220BRSL
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 561 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf