Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B21SLC
MS27473T22B21SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B21SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T22B21SLC.pdf
Availability of MS27473T22B21SLC
QUANTITY
MS27473T22B21SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B21SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B21SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22B21SLC
Related LinksMS27473T, MS27473T22B21SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22B21SLC Details Description
Related parts for MS27473T22B21SLC
IDC CABLE - MDG24K/MC24M/MDG24K datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 2X5.94" datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 300A DO205 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 12MM datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO8FL datasheet.pdf
HARNESS, FRAME datasheet.pdf
INDICATING LPS-RK 600SP datasheet.pdf
0.1 GHz to 2.5 GHz 70 dB Logarithmic Detector/Controller IC datasheet.pdf