Vishay/Dale RN65E4702BRSL
RN65E4702BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E4702BRSL
Brief Description
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E4702BRSL.pdf
Availability of RN65E4702BRSL
QUANTITY
RN65E4702BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E4702BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E4702BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E4702BRSL
Related LinksRN65E4, RN65E4702BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E4702BRSL Details Description
Related parts for RN65E4702BRSL
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 75MM DIA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf