Vishay/Dale RN65E5113FRSL
RN65E5113FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5113FRSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5113FRSL.pdf
Availability of RN65E5113FRSL
QUANTITY
RN65E5113FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5113FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5113FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5113FRSL
Related LinksRN65E5, RN65E5113FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5113FRSL Details Description
Related parts for RN65E5113FRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
FUSE 150A 1000V UL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 16MA 15VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
M HBEMPO140T140OT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 100W datasheet.pdf