Vishay/Dale RN65E5362BB14
RN65E5362BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5362BB14
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5362BB14.pdf
Availability of RN65E5362BB14
QUANTITY
RN65E5362BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5362BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E5362BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5362BB14
Related LinksRN65E5, RN65E5362BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5362BB14 Details Description
Related parts for RN65E5362BB14
SW KNOB SQ 2-POS SPDT ILL 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.910" UNIV datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf