Vishay/Dale RN65E5362BB14
RN65E5362BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5362BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5362BB14.pdf
Availability of RN65E5362BB14
QUANTITY
RN65E5362BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5362BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E5362BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5362BB14
Related LinksRN65E5, RN65E5362BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5362BB14 Details Description
Related parts for RN65E5362BB14
CAP FILM 0.022UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS datasheet.pdf
HARDWARE V SERIES PLUNGER datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf