Vishay/Dale RN65E56R2BB14
RN65E56R2BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E56R2BB14
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E56R2BB14.pdf
Availability of RN65E56R2BB14
QUANTITY
RN65E56R2BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E56R2BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E56R2BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E56R2BB14
Related LinksRN65E5, RN65E56R2BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E56R2BB14 Details Description
Related parts for RN65E56R2BB14
DIODE GEN PURP 600V 1A MELF datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf