Vishay/Dale RN65E5761BBSL
RN65E5761BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5761BBSL
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5761BBSL.pdf
Availability of RN65E5761BBSL
QUANTITY
RN65E5761BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5761BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5761BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5761BBSL
Related LinksRN65E5, RN65E5761BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5761BBSL Details Description
Related parts for RN65E5761BBSL
RES 0.62 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 20POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf