Vishay/Dale RN65E5900FBSL
RN65E5900FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E5900FBSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E5900FBSL.pdf
Availability of RN65E5900FBSL
QUANTITY
RN65E5900FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E5900FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E5900FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E5900FBSL
Related LinksRN65E5, RN65E5900FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E5900FBSL Details Description
Related parts for RN65E5900FBSL
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 3.9MM datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MED FILTER 15A 115/250VAC datasheet.pdf