Vishay/Dale RN65E65R7BB14
RN65E65R7BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E65R7BB14
Brief Description
RES 65.7 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E65R7BB14.pdf
Availability of RN65E65R7BB14
QUANTITY
RN65E65R7BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E65R7BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E65R7BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)65.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E65R7BB14
Related LinksRN65E6, RN65E65R7BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E65R7BB14 Details Description
Related parts for RN65E65R7BB14
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-6POS ENCLOSED datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf