Vishay/Dale RN65E7503BB14
RN65E7503BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E7503BB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E7503BB14.pdf
Availability of RN65E7503BB14
QUANTITY
RN65E7503BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E7503BB14
Internal Part NumberEIS-RN65E7503BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E7503BB14
Related LinksRN65E7, RN65E7503BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E7503BB14 Details Description
Related parts for RN65E7503BB14
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR 4" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 200MA DO35 datasheet.pdf
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING M12 MALE INSERTS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
PRE-FILTER BOX WFE 2X datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf