Vishay/Dale RN65E78R7BBSL
RN65E78R7BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E78R7BBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E78R7BBSL.pdf
Availability of RN65E78R7BBSL
QUANTITY
RN65E78R7BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E78R7BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E78R7BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E78R7BBSL
Related LinksRN65E7, RN65E78R7BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E78R7BBSL Details Description
Related parts for RN65E78R7BBSL
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf