Vishay/Dale RN65E8560CB14
RN65E8560CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65E8560CB14
Brief Description
RES 856 OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65E8560CB14.pdf
Availability of RN65E8560CB14
QUANTITY
RN65E8560CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E8560CB14
Internal Part NumberEIS-RN65E8560CB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E8560CB14
Related LinksRN65E8, RN65E8560CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E8560CB14 Details Description
Related parts for RN65E8560CB14
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 15A ITO220AB datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf