Vishay/Dale RN65E9762BBSL
RN65E9762BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E9762BBSL
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E9762BBSL.pdf
Availability of RN65E9762BBSL
QUANTITY
RN65E9762BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E9762BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E9762BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E9762BBSL
Related LinksRN65E9, RN65E9762BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E9762BBSL Details Description
Related parts for RN65E9762BBSL
CAP CER 4700PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI1010 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf