Vishay/Dale RN70C1001BB14
RN70C1001BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1001BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1001BB14.pdf
Availability of RN70C1001BB14
QUANTITY
RN70C1001BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1001BB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1001BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)