Vishay/Dale RN70C1100FBSL
RN70C1100FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1100FBSL
Brief Description
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1100FBSL.pdf
Availability of RN70C1100FBSL
QUANTITY
RN70C1100FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1100FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1100FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1100FBSL
Related LinksRN70C1, RN70C1100FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1100FBSL Details Description
Related parts for RN70C1100FBSL
CONN HEADER ZH TOP 10POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SEAL BOOT FOR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 8X0.132" BLK datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEADER 20POS 2.54MM TH datasheet.pdf