Vicor Corporation VE-25H-IU-F3
VE-25H-IU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-25H-IU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VE-25H-IU-F3.pdf
Availability of VE-25H-IU-F3
QUANTITY
VE-25H-IU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-25H-IU-F3
Internal Part NumberEIS-VE-25H-IU-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-25H-IU-F3
Related LinksVE-25H, VE-25H-IU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-25H-IU-F3 Details Description
Related parts for VE-25H-IU-F3
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.18A 14DSO datasheet.pdf
TOOLSTICK DAUGHTER CARD datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG 2PORT GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf