Vishay/Dale RN70C1183FRSL
RN70C1183FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1183FRSL
Brief Description
RES 118K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1183FRSL.pdf
Availability of RN70C1183FRSL
QUANTITY
RN70C1183FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1183FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1183FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)