Vishay/Dale RN70C1242FBSL
RN70C1242FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1242FBSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1242FBSL.pdf
Availability of RN70C1242FBSL
QUANTITY
RN70C1242FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1242FBSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1242FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1242FBSL
Related LinksRN70C1, RN70C1242FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1242FBSL Details Description
Related parts for RN70C1242FBSL
RES 100M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048V/H1504TR 4" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 0.8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
19+19 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf