Vishay/Dale RN70C1331FB14
RN70C1331FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1331FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1331FB14.pdf
Availability of RN70C1331FB14
QUANTITY
RN70C1331FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1331FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1331FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1331FB14
Related LinksRN70C1, RN70C1331FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1331FB14 Details Description
Related parts for RN70C1331FB14
IC CLK BUFFER 2:12 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
START-RUN-STOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 11.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI AG 440MHZ 7.1DBD 3ELEM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" RBW JACKP NI datasheet.pdf