Vishay/Dale RN70C1503FB14
RN70C1503FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1503FB14
Brief Description
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1503FB14.pdf
Availability of RN70C1503FB14
QUANTITY
RN70C1503FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1503FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1503FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1503FB14
Related LinksRN70C1, RN70C1503FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1503FB14 Details Description
Related parts for RN70C1503FB14
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
ACCELEROMETER DGTL XY 50 20-SOIC datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 75W 3.2A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 95A T-MAX datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf