Vishay/Dale RN70C1503FRSL
RN70C1503FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1503FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1503FRSL.pdf
Availability of RN70C1503FRSL
QUANTITY
RN70C1503FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1503FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C1503FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1503FRSL
Related LinksRN70C1, RN70C1503FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1503FRSL Details Description
Related parts for RN70C1503FRSL
IC MEM VOICE REC/PLAY 60S 28DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T 5POS SHORTING datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM T/H datasheet.pdf