Vishay/Dale RN70C2553FRE6
RN70C2553FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2553FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2553FRE6.pdf
Availability of RN70C2553FRE6
QUANTITY
RN70C2553FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2553FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C2553FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2553FRE6
Related LinksRN70C2, RN70C2553FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2553FRE6 Details Description
Related parts for RN70C2553FRE6
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOISTURE RESISTANT TAP CONN datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf