Vishay/Dale RN70C2612FRE6
RN70C2612FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2612FRE6
Brief Description
RES 26.1K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2612FRE6.pdf
Availability of RN70C2612FRE6
QUANTITY
RN70C2612FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2612FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C2612FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2612FRE6
Related LinksRN70C2, RN70C2612FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2612FRE6 Details Description
Related parts for RN70C2612FRE6
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 168POS DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES 825 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf