Vishay/Dale RN70C2712DRSL
RN70C2712DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2712DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.1K OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2712DRSL.pdf
Availability of RN70C2712DRSL
QUANTITY
RN70C2712DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2712DRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C2712DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2712DRSL
Related LinksRN70C2, RN70C2712DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2712DRSL Details Description
Related parts for RN70C2712DRSL
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 6SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 230MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 6A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY DRY CIRCUIT datasheet.pdf
LARGE PANEL INDICATOR datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf