Vishay/Dale RN70C2941FB14
RN70C2941FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C2941FB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C2941FB14.pdf
Availability of RN70C2941FB14
QUANTITY
RN70C2941FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C2941FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C2941FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C2941FB14
Related LinksRN70C2, RN70C2941FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C2941FB14 Details Description
Related parts for RN70C2941FB14
CAP FILM 0.022UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X18-15/16" A MED datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC XO 1.2288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SFTY CONTACT ELEMENT PCB W/LT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
C10 68R 5% (LOOSE) datasheet.pdf