Vishay/Dale RN70C3303BRE6
RN70C3303BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C3303BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C3303BRE6.pdf
Availability of RN70C3303BRE6
QUANTITY
RN70C3303BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C3303BRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C3303BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C3303BRE6
Related LinksRN70C3, RN70C3303BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C3303BRE6 Details Description
Related parts for RN70C3303BRE6
IC LOAD SWITCH INT 8VIN SSOT-6 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf