Vishay/Dale RN70C3481FRE6
RN70C3481FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C3481FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C3481FRE6.pdf
Availability of RN70C3481FRE6
QUANTITY
RN70C3481FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C3481FRE6
Internal Part NumberEIS-RN70C3481FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C3481FRE6
Related LinksRN70C3, RN70C3481FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C3481FRE6 Details Description
Related parts for RN70C3481FRE6
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC TV SILICON TUNER 48HVQFN datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ ORANGE SMD datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 2,F, AU2 datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/32/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-4POS BCD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB32 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 250VAC datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf