Vishay/Dale RN70C4752FB14
RN70C4752FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C4752FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C4752FB14.pdf
Availability of RN70C4752FB14
QUANTITY
RN70C4752FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C4752FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C4752FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C4752FB14
Related LinksRN70C4, RN70C4752FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C4752FB14 Details Description
Related parts for RN70C4752FB14
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
ACTUATOR MAGNET SS M16X1MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10A PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf