Vishay/Dale RN70C5620FB14
RN70C5620FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C5620FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C5620FB14.pdf
Availability of RN70C5620FB14
QUANTITY
RN70C5620FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C5620FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C5620FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C5620FB14
Related LinksRN70C5, RN70C5620FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C5620FB14 Details Description
Related parts for RN70C5620FB14
FILTER LINE 80UH 3A VERTICAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.75"L X 2"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/CKEY datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
2 ADC, 8 DAC, 96 kHz, 24-Bit Codecs IC datasheet.pdf