Vishay/Dale RN70C6040FRSL
RN70C6040FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN70C6040FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C6040FRSL.pdf
Availability of RN70C6040FRSL
QUANTITY
RN70C6040FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C6040FRSL
Internal Part NumberEIS-RN70C6040FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C6040FRSL
Related LinksRN70C6, RN70C6040FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C6040FRSL Details Description
Related parts for RN70C6040FRSL
OUTPUT MODULE 2 ANALOG 24VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3.5A MCH3 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf