Vishay/Dale RN70C80R6BB14
RN70C80R6BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C80R6BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C80R6BB14.pdf
Availability of RN70C80R6BB14
QUANTITY
RN70C80R6BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C80R6BB14
Internal Part NumberEIS-RN70C80R6BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C80R6BB14
Related LinksRN70C8, RN70C80R6BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C80R6BB14 Details Description
Related parts for RN70C80R6BB14
CONN HEADER 20POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf