Vishay/Dale RN70C8661BB14
RN70C8661BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C8661BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C8661BB14.pdf
Availability of RN70C8661BB14
QUANTITY
RN70C8661BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C8661BB14
Internal Part NumberEIS-RN70C8661BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C8661BB14
Related LinksRN70C8, RN70C8661BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C8661BB14 Details Description
Related parts for RN70C8661BB14
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 570MA 970 MOHM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.2A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf