Vishay/Dale RN70D1071FR36
RN70D1071FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN70D1071FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70D1071FR36.pdf
Availability of RN70D1071FR36
QUANTITY
RN70D1071FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70D1071FR36
Internal Part NumberEIS-RN70D1071FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70D1071FR36
Related LinksRN70D1, RN70D1071FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70D1071FR36 Details Description
Related parts for RN70D1071FR36
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.76VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf